Proč kombinuji tradiční fyzioterapii s alternativními metodami?
Tradiční fyzioterapie
Již během vysokoškolského studia fyzioterapie jsem věděla, že ne vše, co nás učí, budu ve své praxi využívat, ale nedalo se nic dělat, byla to jediná cesta, jak se dozvědět více o lidském těle a možnostech práce s ním na fyzické rovině.
Tradiční fyzioterapii jsme ale vděčná za spoustu informací a pochopení toho, jak tělo vypadá, jak spolupracují jednotlivé jeho části (od kostí až po kůži) a jak se s nimi dá v tomto směru pracovat. Zároveň jsem si na sobě vyzkoušela spousty cviků, metod a postupně začala směřovat k celostnímu pojetí fyzioterapie, které u nás velmi hezky propaguje Clara Lewitová ve své Fyzioterapii funkce.
Alternativní metody
Po nějaké době mě život přivedl k seminářům a terapiím, které nepracovaly přímo přes fyzické tělo, ale skrze prožitky, pocity, energie. No a já jen s údivem sledovala, jak se mi postupně mění tělo, svaly, které jsem se snažila uvolnit celou dobu studia různými fyzioterapeutickými metodami, se najednou povolily a to napětí se už nevracelo.
Začala jsem tedy nové zkušenosti využívat při práci se sebou a skrze terapie i s klienty.
Z pohledu tradiční medicíny jsou tyto metody nazývány jako alternativní, ale z mého pohledu je to spíš cesta návratu k naší hlubší podstatě, pravdě a moudrosti.
Propojení
Nejsem ale zastánce ani jednoho směru, věřím v jejich propojení a kombinování podle potřeb každého klienta.
- někdy je čas se věnovat tělu, cvičit, uvolnit, protáhnout, pochopit, pocítit, opečovat...
- někdy zase povolit tělo a nechat pracovat jemnější a hlubší struktury...
Oba pohledy se doplňují, u každého z nás jeho vlastním způsobem. A vždy mají stejný úkol.
Naše zdraví a celkovou pohodu.