Dýchejte pro život
O tom ale dnes psát nechci, protože na téma využití dechových cvičení ve fyzioterapii, psychoterapii, relaxaci a meditaci bylo napsáno mnoho knih.
Mě naopak zajímá, jak dýcháte teď, když toto čtete, nebo jak se Vám dýchá, když na dálnici předjíždíte ve 130km/hod náklaďák a za Vámi se rychle přibližuje blikající závoďák? Proč mě to zajímá? Protože tady je často příčina některých našich obtíží. Dnešní doba nám doslova bere dech a ani se tělu nedivím, že se pak začíná ozývat.
Zajímavé je, že zezačátku i pouhé zaměření pozornosti na dech, v těle často vyvolá zmatek a nejistotu. Dech je totiž specifický také tím, že ho můžeme vůlí ovládat jen částečně. Když se rozhodneme přestat dýchat, tak se můžeme snažit, jak chceme, ale tělo nás stejně nakonec přinutí se nadechnout.
Tak proč je teda dech tak důležitý? Zkuste si to pocítit sami, zastavte se v té pozici, ve které jste právě teď a jen vnímejte, jak se Vám dýchá. Po chvíli se zkuste protáhnout, vytřepejte ruce, udělejte pár kroužků rameny vzad, zakružte si hlavou a najděte si pozici, která je Vám příjemná a zkuste zklidnit a prohloubit dech. Cítíte rozdíl?
- Dýchat znamená žít.
- Dech spojuje náš vnitřní svět s rozsáhlým vnějším světem.
- Proces dýchání, pokud jej chápeme ve vztahu k celému životu, nám ukazuje, jak se zbavit starého a otevřít se novému. Plně se nadechnout znamená naplnit se životní energií. Plně vydechnout znamená vyprázdnit se, otevřít se všemu neznámému.
Podle Luise Hay je dech spojený se schopností přijímat život a je pravdou, že si dech nejvíce uvědomíme právě ve chvílích, kdy ho třeba jen na chvíli ztratíme...
Konzultace a dechové terapie objednávejte přes info@terapie-katerina.cz a 777 286 612.
Zdroj: Luise Hay, Miluj svůj život, Pragma, 1999. Lewis Dennis, Tao dechu, Pragma, 2000.
Tento text je možné dále kopírovat a rozšiřovat nekomerčním způsobem pouze s připojeným odkazem: www.terapie-katerina.cz